MENU

Lorem Ipsum

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.

O szkole

Historia szkoły

Rys historyczny Szkoły Podstawowej w Jurkach

  • Po zakończeniu II wojny światowej przed władzami kraju stanął problem stworzenia dla dzieci i młodzieży dogodnych warunków do kształcenia. Sytuacja w całym kraju była trudna i wymagała zaangażowania od całego społeczeństwa by odbudować szkolnictwo w Polsce. W takiej właśnie sytuacji znalazła się także społeczność naszej małej wsi Jurki (niemiecka nazwa Georgenthal). Z Centralnej Polski zaczęła napływać na Ziemię Mazurską ludność polska, wraz z nimi do Jurek  /ówczesna nazwa Jurkowo/ przybyła nauczycielka Wójcicka Maria z mężem. Jej to właśnie powierzono organizację szkoły we wsi.
  • W roku szkolnym 1946/1947 budynek szkoły był w opłakanym stanie - brak okien, drzwi, ławek, krzeseł, sprzętu szkolnego. Mimo trudności kierowniczce szkoły udało się rozpocząć rok szkolny. Pierwsi nauczyciele w Jurkach to państwo Mieczysław i Janina Tołwińscy i oczywiście państwo Wójciccy. W szkole realizowano program 7 klas.
  • Podczas pierwszej zabawy choinkowej dzieci obdarowano słodyczami i odzieżą. Mimo wysiłku nauczycieli wyniki w nauce są nikłe z powodu braku pomocy naukowych.
  • W kolejnym roku szkolnym 1947/1948 w Jurkach pracuje nadal czwórka nauczycieli, kierownikiem szkoły jest nadal pani Maria Wójcicka.  W szkole zaczynają funkcjonować pierwsze organizacje młodzieżowe:   Koło  Młodzieży  Polskiego   Czerwonego   Krzyża  i   Szkolna   Kasa   Oszczędności. 21 grudnia odbyła się druga zabawa choinkowa. Znaczącym wydarzeniem w dziejach szkoły był dzień 24 kwietnia 1948 roku. Odbył się wówczas Dzień Lasu - pod hasłem ochrony przyrody. Po akademii szkolnej nastąpiło sadzenie drzewek na placu szkolnym oraz w pobliskim lesie. Uroczyście obchodzono także Święto Pracy, były przemówienia, występ chóru, a także tańce ludowe, krakowiaczek i trojak w wykonaniu uczniów z klasy VI i VII. Ten rok szkolny był szczególny także w związku z prowadzeniem przez nauczycieli szkoły kursów dokształcających dla dorosłych, miało to miejsce od października do marca.
  • Rok szkolny 1948/1949 to dalsze wdrażanie dzieci do szkoły. Zorganizowano kącik czystości i konkurs czystości by kreować higienę. Sporo było nadal problemów. Bardzo ważnym okazał się problem frekfencji uczniów oraz spóźniania się na zajęcia. Rada Pedagogiczna przesunęła czas rozpoczęcia nauki na 8.30. Kolejnym poważnym problemem przed jakim stanęli nauczyciele były bójki, oszustwa, kłamstwa co było widocznym skutkiem chaosu i grubiaństwa panującego podczas wojny. By uporać się z tym postanowiono zwiększyć nacisk na zakup pomocy naukowych np. do prac ręcznych igły, szydełka, piły, młotki, obcęgi, do geografii i historii mapy, globusy, obrazy by zainteresować i zaktywizować dzieci i młodzież szkolną. Pan Tołwiński zorganizował na terenie szkoły drużynę harcerską i Koło Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza, po raz pierwszy uczniowie zostali ubezpieczeni. Podczas ferii zorganizowano Jasełka z których dochód przeznaczono na kupno kolejnych pomocy naukowych. W karnawale odbyła się zabawa taneczna, a 29 kwietnia akademia z okazji Święta Pracy. 1 maja nauczyciele i uczniowie wzięli udział w pochodzie w Morągu.
  • W roku szkolnym 1949/1950 szkołę opuściła kierowniczka Maria Wójcicka. Kolejnyk kierownikiem szkoły zostaje Mieczysław Tołwiński. Do wąskiego grona nauczycieli dołącza Władysław Chądzyński. Jest to szczególny rok ponieważ nauka rozpoczyna się bez dzienników. Dopiero W październiku szkoła zaopatrzyła sie w dzienniki, ale nadal był brak podręczników.
  • Kolejny rok szkolny 1950/1951 obfituje w znaczne zmiany w składzie rady pedagogicznej. Do Morąga na kierownika Szkoły nr 1 odszedł Władysław  Chądzyński, odeszło btakże małżeństwo Tołwińscy. Kierownikiem szkoły został Ryszard Mosiądz. Inni nauczyciele to: Marcela Mosiądz, Zofia Plewińska i J. Wrzosek. Szkoła nadal realizowała program VII klas, ale klasa II i III oraz IV i V były połączone w jeden oddział.
  • Wyjątkowu był rok szkolny 1951/1952. ze szkoły odszedł p. Wrzosek, a na jego miejsce przybyła Jadwiga Danielak. Po raz pierwszy przeprowadzono egzamin ukończenia szkoły i pierwsi absolwenci opuścili mury szkoły w Jurkach.
  • Kolejne lata przynosza dalsze postepy, szkoła staje się coraz bardziej przystosowana do nauki. Odnawiane są sale lekcyjne.
  • Od 1954 roku kierownikiem szkoły jest p. Bolesław Kułakowski. W 1972 roku zostaje on dyrektorem szkoły.
  • Z roku na rok wzrastał majątek szkoły, baza materialna, powstały coraz to nowe organizacje i koła zainteresowań. Radość nauczycielom dostarczały sukcesy uczniów w olimpiadach i konkursach.
  • Wielkim przeżyciem dla wszystkich było odejście na emeryturę w 1974 roku dyrektora Bolesław Kułakowskiego po 20 latach kierowania placówką.
  • Jego następca zostaje Jerzy Kułakowski / syn byłego dyrektora/ od 1 września 1975 r
  •  W 1975 roku wylano asfalt na boisku szkolnym.
  • W roku szkolnym 1999/2000  wprowadzono reformę szkolnictwa, szkoła jest sześcioletnia.
  • Szkoła Podstawowa w Jurkach posiada długą i bogatą historię.  Oczywiście najbardziej fascynujące sa pierwsze lata pracy szkoły. Wyobraźcie sobie budynek szkoły zdewastowany, bez okien, drzwi, odrapane ściany a w środku pierwszych uczniów. Dziś szkoła choć malutka to ma swój urok. Kilka klas, uczniowie, garstka nauczycieli - wszyscy sie tam czują jak jedna rodzina! 

Aktualności

Kontakt

  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Jurkach
    Jurki 53
    14-300 Morąg
  • 89 757 51 84
    fax. 89 757 51 84

Galeria zdjęć