Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Andrzejkowa zabawa.
Andrzejki mogą być wspaniałą okazją do dobrej zabawy a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci często zastanawiają się co ich w życiu spotka, planują i marzą.
W naszej szkole bawimy się z uczniami we wróżenie, aby w ten sposób przybliżyć dzieciom tradycję Andrzejek. Na ogół nie traktują ich poważnie, wielu z nich uważa je tylko za zabawę, ale są i tacy, którzy twierdzą, że owe wróżby czasem się sprawdzają.
Dla najmłodszych to świetna zabawa połączona z poznawaniem naszej tradycji andrzejkowych wróżb i zabawy.
Sala udekorowana jest w tradycji andrzejkowej – pozawieszane kolorowe czarownice, porozstawiane w różnych miejscach zapalone świece, lampiony.
Wszyscy uczniowie oczekują z niecierpliwością na ten niezwykły, inny niż wszystkie dzień – dzień tajemniczych wróżb i czarów, połączonych z zabawą, tańcem i słodkim poczęstunkiem.
WYCIECZKA DO OLSZTYNA
19.11.2012 r. uczniowie z klas I, IV, V i VI wybrali się, wraz z opiekunkami – p. Agnieszką Lipką i p. Moniką Zalewską, na wycieczkę do Olsztyna.
Dzieci odwiedziły Kino Helios, gdzie z dużym zainteresowaniem obejrzały filmy realizowane w technologii 3D.
Po wizycie w kinie uczniowie uczestniczyli w lekcjach bibliotecznych zorganizowanych przez Warmińsko-Mazurską Bibliotekę Pedagogiczną im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie. Zajęcia dostosowane były do wieku uczniów.
Dzieci z klasy pierwszej uczestniczyły w zajęciach ,,Mój przyjaciel Kubuś Puchatek”. Dzieci poznały m.in. wartość bezinteresownej przyjaźni.
Klasy starsze wzięły udział w zajęciach edukacyjnych ,,To nie bajka. To prawda. O Doktorze Korczaku i Dzieciach”. Następnie uczniowie zwiedzali działy biblioteki, oglądali zbiory /również te wydane przed 1945 r./, ćwiczyli umiejętności korzystania z katalogów oraz umiejętność skutecznego wyszukiwania wiadomości.
Zajęcia prowadzone były w atrakcyjnej formie, z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej, tablicy interaktywnej, muzyki, filmu oraz innych środków dydaktycznych.
Było bardzo ciekawie i wesoło!
Wszyscy zgodnie twierdzą, że wyjazd był udany i już nie mogą doczekać się kolejnej wycieczki.
Gminny Konkurs Literacki pod hasłem:
,,SŁOWA RANIĄ NA CAŁE ŻYCIE”
Z ogromną radością i dumą przyjęliśmy wiadomość, że uczennica klasy VI – Monika Lenkiewicz – zdobyła wyróżnienie w ogłoszonym przez Urząd Miejski konkursie ,,Słowa ranią na całe życie”.
Monika napisała dwa piękne i niezwykle dojrzałe wiersze, które zostały docenione przez Komisję Konkursową.
Oprócz Moniki Lenkiewicz prace na konkurs przygotowały również:
Wszystkie uczestniczki konkursu z zapałem i entuzjazmem podeszły do zadania i stworzyły wspaniałe teksty.
29 października 2012 roku w Ratuszu Miejskim w Morągu odbyło się uroczyste wręczenie nagród.
Konkurs literacki zorganizowany był w ramach projektu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Uczennice pracowały pod kierunkiem pani Moniki Zalewskiej.
SPRAWOZDANIE Z UROCZYSTEGO APELU Z OKAZJI 11 listopada - NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Data: 09.11.2012
Organizator: Bogusława Janczurewicz
Współorganizator – Sławomir Świerczyński, n-l historii
Współpraca: nauczyciele kl. 0- VI
Uczestnicy: uczniowie klas 0-VI
Cele:
Dnia 9 listopada 2012 roku w Szkole Podstawowej w Jurkach odbył się uroczysty apel z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości. Program artystyczny został przygotowany przez nauczyciela języka polskiego, Panią Bogusławę Janczurewicz i nauczyciela historii, Sławomira Świerczyńskiego przy współpracy nauczycieli klas 0- VI.
Celem uroczystości była przede wszystkim popularyzacja wiekopomnego wydarzenia i jego nagłośnienie poprzez scenariusz bogaty w pieśni patriotyczne i piękne wiersze liryczne na tle biało- czerwonej dekoracji. Flaga ,godło, liść biało – czerwony i biały napis wielkimi literami: ,, 1918 – 2012/ Niepodległość i inne drobne rekwizyty akcentowały nastrój i podkreślały historyczne i moralne znaczenie tak doniosłego znaczenia tamtych przeszłych dni dla Polaków.
Akademia rozpoczęła się od odśpiewania ,,Mazurka Dąbrowskiego” przez młodzież szkolną. Najmłodsi zbiorowo pięknie wyrecytowali wiersz Władysława Bełzy:,,Katechizm polskiego dziecka”.Uczniowie klasy czwartej i piątej zapoznali społeczność uczniowską z historią odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość zakończyła się odśpiewaniem ,,Roty”.
OBCHODY DNIA PAPIESKIEGO
W SZKOLE PODSTAWOWEJ
W JURKACH
W Szkole Podstawowej w Jurkach tradycyjnie każdego roku uroczyście obchodziliśmy Dzień Papieski. W tym roku był to XII Dzień Papieski, pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny. Błogosławiony Jan Paweł II w tym roku zaprosił nas do pochylenia się nad chrześcijańską prawdą o rodzinie. „Rodzina – jak pisał Ojciec Święty w Adhortacji Familiaris consortio – jest znakiem nadziei dla współczesnego świata, z niej bowiem wywodzą się przyszłe pokolenia, które przekazują wiarę w jedynego Boga i objawiają w pełni miłość Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela, do człowieka”.
Społeczność szkolna dnia 19 października 2012 roku uroczyście obchodziła XII Dzień Papieski. Uczniowie pod kierunkiem Ks. Mariana Pastuszko przygotowali uroczysty apel oparty na poemacie autorstwa Renaty Drewniak pod tytułem: „Śladami Jana Pawła II”. W apelu udział wzięli uczniowie klasy VI i IV: Kamil Władyko, Sandra Hałak, Wiktoria Siatkowska, Izabela Roguska, Monika Lenkiewicz, Agnieszka Pieńkowska, Dawid Urban i Wiktoria Galewska. Po uroczystym apelu uczniowie obejrzeli dwa filmy: „Jan Paweł II historia papieża Polaka” – animowany i „Z dalekiego kraju” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Uczniowie oddziału przedszkolnego i klas I – III wzięli udział w konkursie plastycznym. Celem konkursu było przypomnienie postaci Błogosławionego Jana Pawła II, studium nad chrześcijańską prawdą o rodzinie, pobudzenie i doskonalenie aktywności twórczej uczniów. Zadaniem uczniów było wykonanie rysunku w dowolnej technice przedstawiający rodzinę zgromadzoną wokół postaci Bł. Jana Pawła II. W konkursie wzięło udział 31 uczniów. Profesjonalne Jury po długiej dyskusji i naradzie wyłoniło laureatów. Są nimi: wyróżnienie; otrzymali z oddziału przedszkolnego Szymon Czaplijewski i Amelia Kubacka, z klasy pierwszej Oliwia Bartoszewicz i Zofia Sapieja, z klasy drugiej Dominika Cichocka, z klasy trzeciej Patrycja Lisiewicz; III miejsce zajęła Patrycja Włodarczak uczennica z klasy trzeciej, II miejsce zajęła Aleksandra Kordala uczennica z klasy trzeciej i I miejsce zajęła Klaudia Wasilewska uczennica z klasy trzeciej. Gratulujemy zwycięzcom. Zwycięzcy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe. Serdecznie dziękuję za pomoc w przygotowaniu Dnia Papieskiego wychowawcom i nauczycielom.
13 października 2012 odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z P. Haliną Peciak oraz uczniowie z klas IV-VI pod kierunkiem P. Moniki Zalewskiej przygotowali ciekawą inscenizację. Mogliśmy delektować się przepięknie recytowanymi wierszami, przysłuchiwać się rozmowom toczącym się w pokoju nauczycielskim /w role nauczycielek znakomicie wcieliły się uczennice z klasy VI/ oraz z zapartym tchem śledzić akcję dziejącą się na pewnej lekcji… Młodzi aktorzy spisali się na medal. Publiczność bawiła się doskonale. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że szkolne życie dostarcza wiele radości, wzruszeń i innych pozytywnych emocji.
Były również ciepłe życzenia, piękne kwiaty…
…by każdy dzień był dla Was radosny i pełen wrażeń.
by praca dawała Wam wiele satysfakcji,
byście osiągali sukcesy w pracy i spełnienie w życiu prywatnym…
Podczas apelu Pani Dyrektor Małgorzata Ozioro-Leszczyńska przyznała nagrodę dyrektora za pracę pedagogiczną P. Halinie Peciak oraz P. Sławomirowi Świerczyńskiemu.
Nagrody otrzymali też pracownicy obsługi – P. Anna Żaczkiewicz, P. Renata Przybysz, P. Maryla Sowa i P. Waldemar Ferster.
Gratulacje przyjęły również nauczycielki, które awansowały na stopień nauczyciela dyplomowanego – P. Teresa Teller i P. Halina Peciak.
Jesteśmy już uczniami klasy I SP w Jurkach
Dnia 15 października 2012 roku odbył się uroczysty apel z okazji ślubowania i pasowania pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej w Jurkach. Przy dźwiękach głośno brzmiących fanfar i burzy oklasków każde dziecko zostało wprowadzone na salę /Wiktoria Bień, Natalia Górska, Klaudia Borowska, Zofia Sapieja, Wiktoria Boratyńska, Małgorzata Galewska, Oliwia Bartoszewicz, Magdalena Joniuk, Michał Panasiuk, Piotr Szamszur, Krystian Skoworodko, Hubert Horbacz, Kajetan Braig/ Trzynaścioro dzieci z pierwszej klasy pod kierunkiem wychowawczyni pani Agnieszki Lipki przedstawiło inscenizację pod tytułem „Pippi Langstrumpf idzie do szkoły”. Główną rolę tytułowej Pippi, zagrała Oliwia Bartoszewicz, a w rolę spełniającej życzenia wróżki wcieliła się Magdalena Joniuk. Wszystkie Pierwszaki zaprezentowały się świetnie także w układzie tanecznym do piosenki pod tytułem „Zawsze razem”. Starsi uczniowie z klasy trzeciej udzielili młodszym kolegom kilku dobrych rad, dotyczących właściwego zachowania się na lekcjach i podczas przerw. Po przedstawieniu nastąpiło uroczyste ślubowanie. Pani dyrektor oficjalnie pasowała każdego pierwszoklasistę na pełnoprawnego ucznia Szkoły Podstawowej w Jurkach, a następnie złożyła podziękowania wychowawczyni, rodzicom i szczególnie dzieciom za wspaniale przygotowaną uroczystość życząc młodym uczniom powodzenia i sukcesów na początku ich drogi w karierze szkolnej. Na dobry początek klasa VI wręczyła pierwszakom drobne upominki. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem dla dzieci, rodziców i rady pedagogicznej.
Dziewczyny z klasy VI przygotowały chłopcom z okazji ich święta prawdziwą ucztę. Były owoce, napoje , chipsy oraz wspaniała pizza , którą dziewczęta upiekły w szkolnej kuchni ( z niewielką pomocą pewnej Biedronki) . Jak widać na załączonych zdjęciach uczta była wspaniała . Chłopcy zrewanżowali się , dbając o dobry klimat uroczystości , zapewniając ciepło w odpowiedniej dawce ( rozpalili ognisko i systematycznie dokładali drewna). Po uczcie dziewczęta zrealizowały kolejną atrakcję - zabawę w podchody . Było nieco mokro , w końcu nie jesteśmy z cukru , wszystkim się bardzo podobało . Ciekawe co chłopcy wymyślą w rewanżu ?